Alimentacija, ili izdržavanje djeteta, predstavlja zakonsku obavezu roditelja ili zakonskih staratelja da finansijski doprinose odgoju i razvoju zajedničke maloljetne djece nakon razvoda ili prekida vanbračne zajednice. U današnjem članku donosimo Vam odgovore na najčešća pitanja vezana za alimentaciju u BiH.
1. Kako je regulisana alimentacija u BiH?
Pitanje obaveze izdržavanja zajedničkog djeteta regulisano je Porodičnim zakonima FBiH i RS. Prema ovim Zakonima, alimentacija se utvrđuje sporazumom ili zajedničkim prijedlogom bračnih partnera, ukoliko sud odredi da je isti u najboljem interesu djeteta. U protivnom će sud donijeti odluku o alimentaciji.
2. Kako se određuje iznos alimentacije?
Određivanje iznosa alimentacije je složen proces prilikom kojeg će sud uzeti u obzir nekoliko faktora. Također je moguće da će Centar za socijalni rad biti uključen u proces određivanja.
Prihodi i obaveze partnera
Sud razmatra ukupnu finansijsku situaciju i materijalno stanje i jednog i drugog partnera, uključujući potrebe, redovna primanja, imovinu i druge izvore prihoda. Osim toga, uzet će se u obzir i potencijalne zakonski određene finansijske obaveze bračnih partnera.
Tačnije, prema Članu 235 Porodičnog zakona FBiH i Članu 285 Porodičnog zakona RS, kod osobe koja zahtijeva izdržavanje razmatraju se imovno i zdravstveno stanje, radna sposobnost, mogućnost zapošljavanja, te relevantne okolnosti. S druge strane, kod osobe koja je dužna davati izdržavanje, u obzir se uzimaju primanja i stvarne mogućnosti sticanja povećane zarade, vlastite potrebe, te zakonske obaveze izdržavanja.
Potrebe djeteta
Prilikom određivanja visine alimentacije ključnu ulogu igraju potrebe djeteta. To su u prvoj mjeri troškovi obrazovanja, zdravstvene zaštite, ishrane, odjeće i vannastavnih aktivnosti. Ukoliko postoje i dodatni nužni troškovi života, kao na primjer u slučaju potrebe za specijalnim liječenjem djeteta, naravno da će i oni utjecati na visinu alimentacije.
Životni standard prije razvoda
Sud nastoji održati sličan životni standard za dijete kao i prije razvoda.
Broj djece koju partner izdržava
Ako roditelj ili staratelj ima obavezu izdržavanja više djece, to će biti faktor pri određivanju iznosa.
Prosječni iznosi
Iznos alimentacije se pretežno određuje kao procenat prihoda strane koja je dužna plaćati ili procenat prosječne neto plate u FBiH i RS, najčešće oko 15%. Međutim, sud može odrediti i neki drugi fiksni iznos ako smatra da je to primjerenije u datoj situaciji.
U konkretnim brojkama, visina alimentacije uglavnom se kreće između 150 i 300 KM.
3. Ko ima pravo na alimentaciju?
Pravo na alimentaciju prvenstveno imaju maloljetna djeca. Međutim, u određenim okolnostima, ovo pravo se može proširiti.
Prema Članu 216 Porodičnog zakona FBiH i Članu 266 Porodičnog zakona RS, roditelji/staratelji su dužni izdržavati djecu i nakon punoljetnosti ukoliko se ona nalaze na redovnom školovanju, a najduže do navršene 26. godine života.
Isti Članovi nalažu i da pravo na izdržavanje imaju punoljetna djeca koja zbog nedostataka zdravstvene, fizičke ili psihičke prirode nisu sposobna za rad i nemaju dovoljno sredstava za život niti način da ih obezbijede. Sve dok ta nesposobnost traje, traje i dužnost izdržavanja.
U posebnim slučajevima, sud može odrediti produženo izdržavanje i nakon ovih granica ako procijeni da je to u najboljem interesu djeteta.
4. Kako se plaća alimentacija?
Postoji nekoliko načina plaćanja alimentacije. Najčešće davatelj mjesečno uplaćuje utvrđeni iznos na bankovni račun roditelja s kojim dijete živi.
Također, alimentaciju je moguće izraziti i kroz direktno plaćanje određenih troškova, npr. školarine.
U nekim slučajevima alimentacija se naplaćuje i u vidu kombinacije mjesečnih uplata i direktnog izmirenja troškova.
Važno je napomenuti da se način plaćanja može precizirati u sudskoj odluci ili dogovoru između bivših supružnika.
5. Šta ako roditelj ne plaća alimentaciju?
Neplaćanje alimentacije je ozbiljan prekršaj koji može nositi razne pravne posljedice:
- Sud može narediti prinudnu naplatu pljenidbom imovine ili dijela plate dužnika.
- Za kontinuirano neplaćanje alimentacije mogu se izreći novčane kazne.
- U težim slučajevima, posebno ako se radi o dugotrajnom i namjernom izbjegavanju plaćanja, sud može odrediti i zatvorsku kaznu.
- Kao mjera pritiska na roditelja da ispuni svoje zakonske finansijske obaveze prema izdržavanom djetetu, sud može oduzeti lične dokumente i zabraniti izdavanje putnih isprava.
- Dugotrajno izbjegavanje plaćanja alimentacije tretira se kao krivično djelo („izbjegavanje davanja izdržavanja”), pa je dužnika moguće i krivično goniti.
Ipak, bez obzira na ozbiljnost ovog prekršaja, neplaćanje alimentacije je masovna pojava u Bosni i Hercegovini. Tačnije, samo nepunih 10% obaveznika uredno plaća alimentaciju, dok ostali obaveze ispunjavaju povremeno ili nikako. Nažalost, sankcije su u praksi vrlo rijetke.
Jedan od glavnih razloga tome jeste nepostojanje alimentacionog fonda, koji bi funkcionisao kao mehanizam zaštite i olakšao praćenje neispunjenih obaveza izdržavanja.
Ukoliko se i Vi suočavate s problemom neplaćanja alimentacije, javite nam se. Naš tim je tu da Vam pomogne da ostvarite prava i zaštitite svoju djecu.
6. Može li se iznos alimentacije mijenjati?
Iznos alimentacije nije fiksan i može se mijenjati ako dođe do značajnih promjena kad su u pitanju potrebe djeteta ili životne okolnosti supružnika koji ima alimentacionu obavezu.
Do povećanja iznosa alimentacije mogu dovesti okolnosti koje dokazano uzrokuju nužno povećanje troškova života. To može biti npr. bolest ili invaliditet djeteta, što iziskuje veća materijalna sredstva za zdravstvenu skrb.
Zatim, alimentacija se može povećati i ukoliko strana koja je prima izgubi posao ili zbog zdravstvenih problema izgubi sposobnost zarade dovoljnih finansijskih sredstava. Također, ako obaveznik plaćanja alimentacije doživi značajan porast u prihodima, i tada može doći do povećanja iznosa.
S druge strane, alimentaciona obaveza može se umanjiti ukoliko davatelj zasnuje drugu bračnu zajednicu i u njoj dobije djecu. Pored toga, do smanjenja iznosa mogu dovesti i gubitak posla, ozbiljno pogoršanje zdravstvenog stanja i slične ekstremne okolnosti u životu strane koja plaća izdržavanje.
I davatelj i primatelj alimentacije mogu podnijeti zahtjev sudu za promjenu visine alimentacije. Sud će ponovno razmotriti sve relevantne okolnosti i donijeti odluku o novom iznosu.
7. Kako se rješava alimentacija za vanbračnu djecu?
Prava i obaveze u vezi alimentacije jednako se odnose na djecu rođenu u braku i vanbračnu djecu. Majka vanbračnog djeteta ima pravo pokrenuti sudski postupak za određivanje alimentacije, ukoliko ne postoji dogovor s ocem djeteta.
U takvim slučajevima, utvrđivanje očinstva je preduslov za određivanje plaćanja alimentacije. Očinstvo se može utvrditi dobrovoljnim priznanjem od strane oca ili sudskim putem u obliku vještačenja DNK analizom.
8. Kako se plaća alimentacija kad je roditelj u inostranstvu?
Alimentacija se naplaćuje i u slučajevima kad obaveznik živi u drugoj državi. Bosna i Hercegovina ima potpisane međunarodne sporazume koji olakšavaju naplatu alimentacije preko granica.
9. Da li alimentacija ulazi u dječji doplatak?
Alimentacija i dječji doplatak su dvije odvojene vrste finansijske podrške. Kako smo ustanovili u ovom članku, alimentacija je iznos novca koji roditelj/staratelj koji ne živi s djetetom redovno plaća kao doprinos za troškove djetetovog odgoja i svakodnevnih potreba.
S druge strane, dječji doplatak je socijalna pomoć koju država pruža porodicama s ciljem podrške u podmirenju osnovnih potreba djeteta.
Dakle, alimentacija kao individualni dogovor između bivših partnera ne ulazi u dječji doplatak. Državni dječji doplatak se dodjeljuje neovisno o iznosu alimentacije i ima određene kriterije za dodjelu.
10. Do kada se plaća alimentacija?
Kako smo utvrdili ranije, alimentacija se plaća do punoljetnosti izdržavanog djeteta, ili do 26. godine života ukoliko se ono redovno školuje. Nesposobnost djeteta da se izdržava samostalno ili posebne potrebe zbog zdravstvenih ili drugih razloga također mogu produžiti obavezu plaćanja.
Ako plaćate ili primate alimentaciju i niste sigurni koji su propisi su primjenjivi konkretno u Vašoj situaciji, svakako se posavjetujte s nekim od naših stručnjaka za porodično pravo. Tako možete osigurati da potpuno poznajete svoja prava i obaveze.
Zaključak
Alimentacija u Bosni i Hercegovini predstavlja značajno pravo i obavezu roditelja prema djeci. U ovom vodiču donijeli smo pregled najčešćih pitanja vezanih za određivanje, plaćanje i promjenu alimentacije, kao i posljedice neplaćanja.
Ipak, svaki pojedinačan slučaj može imati specifičnosti, stoga se u složenijim situacijama preporučuje konsultacija sa pravnim stručnjacima ili stručnjacima za socijalni rad. Samo na taj način moguće je pronaći optimalno rješenje u skladu sa zakonom i najboljim interesom djeteta.